STRAIPSNIAI

 • Rytų ir Vakarų medicinos palyginimas

  Rytų ir Vakarų medicinos palyginimas

  Kas tai?

  Daugybė pasaulio mokslininkų negali rasti vieningos nuomonės. Tiktai aišku, kad medicina yra pasidalijusi į dvi šalis:
  - Rytų (su senomis tautinėmis tradicijomis, Tibeto Vienuolių tūkstantmečius išsaugotus sveikatą palaikančius, ir gydančius receptus),
  - na, ir žinoma, Vakarų, - su gausybe cheminių preparatų, gydančių tik ligos simptomus, o ne padedančių išspręsti problemas, kurios sukelia vieną ar kitą negalavimą.
  Vakarų medicinoje mes tiesiog kovojame su liga - visais įmanomais būdais, kurie mums prieinami - peiliu, chemija ir pan. Tai pagrįsta sunkiais ir neatidėliotinais atvejais. Tačiau, deja, tai neefektyvu, kai kalbame apie chroniškas, įsisenėjusias ligas, reabilitaciją ir ypač ligų profilaktiką.

  Rytų medicinos kitoks požiūris: “Liga - tai signalas, kad organizme kažkas negerai. Reikia ne kovoti su liga, o susigrąžinti sveikatą”.
  Kai vaikas verkia, jam reikia ne čiulptuką brukti, o pirmiausia bent jau patikrinti, ar jo kelnytės sausos. Išgėrus ”Enap’o” ar “Adelfan’o” tabletę sumažinamas kraujo spaudimas, bet nepašalinama jo padidėjimo priežastis. ”Analginu” ar “Citramonu” nuslopinamas galvos skausmas, o neišsiaiškinama, kodėl ją skaudėjo.
  Gal organizmas norėjo pasakyti: ”Čia problema, atkreipk dėmesį. Rytoj gali būti vėlu”.
  Kitaip tariant, išgėrus bet kokį cheminį vaistą, kuris, greitai panaikina SOS signalą, siųstą iš mūsų pasąmonės, tarsi “ištraukia liežuvį” tam pagalbos šauksmui. Jį tarsi užčiaupiame. Bet ar tai ilgam... Susidarius sąlygoms ir aplinkybėms jis vėl šaukia SOS.

 • Kordicepsas

   

                                                       Kordicepsas

   

  Grybas Kordicepsas (Cordyceps sinensis) priskiriamas aukštesniesiems grybams - aukšliagrybiams (Ascomyceles). Šis grybas auga Tibeto aukštumose, Syčiuanio, Junajaus, Činghajaus ir kitose, esančiose maždaug 4 tūkst. metrų virš jūros lygio, Kinijos provincijose.
  Šiltuoju metų laiku į tam tikros rūšies drugelio (hepialide) lervą patekus kordicepso sporai, pavasarį spora sudygsta. Iš prad
  žių augdamas grybas vartoja vertingąsias lervos maistines medžiagas, o vėliau jungiasi prie šalia augančių Tibeto žolių šaknų ir pasinaudoja jų vertingosiomis medžiagomis.
  Deguonies trūkumas aukštikalnėje,
  žema oro temperatūra bei jos svyravimai, taip pat ryšys su kosmosu grūdina kordicepsą ir padaro jį energiškai talpų.
  Rytuose nuo amžių Kordicepsas buvo laikomas pačiu vertingiausiu iš visų Žemės augalų.

 • Kordicepsas sportuojantiems

  Kordicepsas sportuojantiems

  Kazys Milašius, Rūta Dadelienė, Marija Pečiukonienė, Radvilė Malickaitė

  MAISTO PAPILDO KORDICEPSO POVEIKIS FIZIŠKAI AKTYVIŲ
  ASMENŲ ADAPTA
  CIJAI ESANT KRŪVIUI


  Santrauka
  Sportininkų mityboje vis labiau populiarėja Kinijoje gaminamas maisto papildas kordicepsas (Cordyceps sinensis), kuris gaminamas iš grybo Cordyceps sinensis, augančio 3500 m aukštyje virš jūros lygio Tibeto kalnuose.
  Kordicepsas jau daugelį šimtmečių vartojamas jėgoms atgauti. Šiuo metu jau atlikta daug klinikinių mokslinių tyrimų, tačiau dar nėra pakankamai duomenų, kurie patvirtintų kordicepso poveikį sportininkų organizmo adaptacijai esant fiziniam krūviui.
  Lietuvos olimpinės rinktinės sportininkams keliamas u
  ždavinys gerai startuoti olimpinėse žaidynėse, kurios vyks Kinijoje, Pekine, 2008 m., todėl svarbiausia yra padidinti jų organizmo funkcinių sistemų adaptacinį rezervą, kad įtemptas darbas treniruotėse ir varžybose duotų teigiamus rezultatus.

 • Aš įveikiau vėžį

                                                                   Aš įveikiau vėžį

  Diagnozė - prostatos vėžys
  Prostatos vėžys tapo vyrų rykšte. Susirgimų  daugėja, pati liga „jaunėja" - ja suserga vis daugiau jaunesnio amžiaus žmonių. Aš išsigydžiau prostatos vėžį. Tikiuosi, kad ši liga nesugrįš. Nepajutau, kada ji mane užklupo. Lygiai taip pat prostatos vėžio pradžioje nejaučia ir kiti, į kuriuos įsikabina ši bėda, o kai pajaučia, dažnai būna per vėlu. Todėl vyrai, ypač perkopę savo penkiasdešimtmetį, turėtų būti budrūs ir skirti dėmesio šios ligos profilaktikai. Vykdant vėžio prevencinę programą mūsų šalyje, tai turėtų priminti šeimos gydytojas, tačiau privalu rūpintis savimi ir pačiam. Vilniaus rajono centrinės poliklinikos šeimos gydytoja, atsidavusi savo darbui ir puiki specialistė Rasa Jankauskienė, prevencine tvarka patarė man pasitikrinti „prostatos kraują". Praėjusių metų spalio mėnesį kraujo tyrimas parodė prostatos vėžio žymenį - prostatos specifinį antigeną ( PSA) 6,26 ng /ml. Tai buvo bloga žinia, nes norma nuo 0 iki 4,1. Atlikta prostatos biopsija patvirtino - prostatos vėžys. Gydytojas rekomendavo radikalų gydymą - chirurginiu būdu visiškai pašalinti prostatą. 


  Ką gali kiniški ir lietuviški maisto papildai?
  Buvau įrašytas į eilę operacijai Vilniaus universitetinėje onkologinio instituto ligoninėje. Mane turėjo operuoti po pusantro mėnesio. Pasidariau visus reikalingus tyrimus. Laikas bėgo, o aš tiesiog nežinojau , ko imtis. Nedavė ramybės mintis, kad galbūt vėžys agresyvus ir per šešias savaites iki operacijos gali taip „pažengti", kad nepadės nė operacija. Ėmiau gilintis į paskutinių kelerių metų onkologijos specialistų straipsnius, naršyti internete: perskaičiau, ką tiktai radau apie vėžį - jo atsiradimo prielaidas, vis augantį  paplitimą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Suprantama, ypač domėjausi gydymo būdais, jų efektyvumu, nepageidaujamais šalutiniais poveikiais, pritaikius vieną ar kitą gydymo būdą. Taip, ankstyvojoje stadijoje vėžys pagydomas, tačiau gerokai šiurpino galimi šalutiniai poveikiai - impotencija, šlapimo nelaikymas, karščio bangas ir kt. Pasinėriau į vėžio gydymo būdų paieškas Rytų medicinoje, taip pat Lietuvoje praktikuojamą fitoterapiją. Nelabai tikėjau lengvu išgijimu, tačiau vis tik atkreipė dėmesį vienos kinų tarptautinės korporacijos gaminami maisto papildai, kitaip sakant, kinų fitoterapija. Nes tai natūrali gamtos produkcija, be jokių cheminių priemaišų. Medicinos daktaras Arkadijus Gamperis leidinyje „Naujausi senovės medicinos laimėjimai" pažymi, kad prieš gerą dešimtmetį „buvo įgyvendintas unikalus Kinijos valstybės projektas: pirmą kartą pasaulyje biologiškai veiklių papildų gamybos technologijų vystimosi istorijoje prasidėjo naujas esminis etapas - sukurti skysti koncentruoti preparatai , pagaminti iš aukštesniųjų grybų ląstelių turinio - greitai veikiantys biologiniai imuninės ir energinės sistemų reguliatoriai". Nuo seno, jau keletas tūkstančių metų Rytuose gerai žinomos nepaprastos kai kurių valgomųjų aukštesniųjų grybų gydomosios savybės. Tai pirmiausia Tibeto aukštumose, esančiose maždaug keturi tūkstančiai metrų virš jūros lygio, augantis Kininis kordicepsas. Kinijoje kordicepsą vadina „Dievo dovana", stebuklinguoju talismanu". Onkologinių susirgimų gydymui vartojami ir gerai žinomi Linčži (Reiši), Aromatingasis (Šiitake) grybai. . Imperatoriai, jų artimieji ypač vertino kordicepsą. Nė vienas kitas augalas neturi tiek gydomosios galios. Sustiprinti šių grybų gydomąjį poveikį padėjo keletas kitų komponentų ir šiuolaikinės technologijos - grybų ląstelių turinio vakuuminis koncentravimas bei ekstrahavimas, esant žemoms temperatūroms. Kordicepso sudėtyje yra 77 mikro - ir makroelementų, daugiau kaip 80 rūšių fermentų, o veiksmingumą lemia unikalus jame esančių polisacharidų kompleksas. Įvairių šalių mokslininkai pažymi, kad kordicepsas - vienintelis augalas žemėje, kuris be specifinio nuo vėžio apsaugančio ir jo progresavimą stabdančio poveikio, pasižymi ir antimestaziniu poveikiu. Šie maisto papildai pelnė Amerikos, Prancūzijos, Rusijos ir kitų šalių pripažinimą, prestižinius sertifikatus.
  Pasikonsultavęs su Rytų medicinos žinovu A. Gamperiu, pradėjau vartoti Lietuvoje sertifikuotus kiniškus maisto papildus (jų tarpe turinčius savo sudėtyje net 70 ir 80 % kordicepso), taip pat ir mums visiems gerai žinomus lietuviškus maisto papildus, kuriuos onkologinių ligų gydymui rekomenduoja žinomas Lietuvos fitoterapijos specialistas prof. Juozas Ruolia.


  Vėžys atsitraukė. Profilaktika - ateities garantas
  Vartojant kiniškus ir lietuviškus maisto papildus, praėjo nepilnas mėnuo ir, likus 3 dienoms iki operacijos, vėl pasitikrinau prostatos kraują. Mano PSA - 1,01ng/ml. Paskambinau gydytojui, kuris turėjo mane operuoti, ir pasakiau, kad lyg ir nebereikia operacijos, pažymėdamas PSA naują rodmenį. Kurį laiką gydytojas dvejojo, o paskui pastebėjo, kad kartais kraujo tyrimas neparodo prostatos vėžio, pavyzdžiui, jeigu neseniai esu vartojęs antibiotikus. Tuomet pasakiau, kad seniai jokių antibiotikų nevartoju ir supažindinau, kokių priešvėžinių priemonių ėmiausi.  Apie kinų maisto papildus, kuriuos aš vartojau, gydytojas nieko negalėjo pasakyti, tačiau sutiko, kad geras PSA žymuo gali būti mano imuninės sistemos sustiprėjimo rezultatas. Pasiūlė radikalų gydymą (operaciją) pakeisti į aktyvų stebėjimą. Kitas mūsų susitikimas buvo paskirtas po 2,5 mėn. Naujas kraujo tyrimas turėjo apspręsti tolimesnį gydymą. Gegužės mėneso viduryje atėjau pas gydytoją su nauju tyrimo rezultatu: PSA - 1,53 ng/ml. Pasakė, kad rezultatas geras. Atsisveikino su šypsena. Pasiūlė man gyventi sveiką gyvenimo būdą ir  tikrintis PSA kas 3 - 4 mėnesiai. Kreiptis  tik tokiu atveju, jeigu kraujo vėžio žymuo ateityje viršytų normą.
  Vėžys atsitraukė. Dabar kiniškų ir lietuviškų maisto papildų vartoju minimalų kiekį tik dėl profilaktikos. Kai dėl sveiko gyvenimo būdo, abejoju ar jis mūsų laikmetyje apskritai įmanomas. Visų pirma turiu galvoje mūsų gyvenimą persmelkusias ekologines problemas, socialines įtampas, nervinius stresus, kurie sudaro palankią terpę piktybinių auglių susidarymui. Tačiau, norint pasveikti, tikėjimas išgijimu būtinas. Tas tikėjimas man buvo trečioje, jeigu ne pirmoje vietoje esantis komponentas, šalia kiniškų ir lietuviškų maisto produktų.
  Kinų, japonų, kanadiečių, rusų onkologų mokslinių tyrinėjimų rezultatai ir išvados tyrinėjant skystojo kordicepso savybes rodo, kad juo vėžį išgydyti galima, jis greitai ir veiksmingai stiprina žmogaus imuninę ir energetinę sistemą, yra stiprus antioksidantas, gydo onkologines ligas netgi vėlyvose stadijose ir kai kurias kitas lėtines ligas - kvėpavimo organų, širdies - kraujagyslių, cukraligę, inkstų, kraujo, hepatitą, kepenų cirozę ir kt. Be to, jeigu jau gydomasi kitais būdais, sustiprina organizmą, kai tenka auglį operuoti, paspartina gijimą po operacijos, taip pat pagreitina gijimą gydantis hormonais, švitinimu ar chemoterapija.
  Man maisto papildai padėjo. Tikiu, kad gali padėti ir kitiems, galbūt taip pat efektyviai gali išgydyti ne tik onkologines, bet ir kitas ligas. Kas abejoja, galiu pasakyti tiek
  - aš irgi abejojau. Apsisprendžiau gydytis tokiu - netradiciniu - būdu pirmiausia todėl, kad minėti maisto papildai jokio nepageidaujamo šalutinio poveikio neturi, nesukelia jokių kontraindikacijų vartojant kitus vaistus. Kaip teigia žymus onkologas B. Roitas, skysto (ne milteliais) kordicepso maisto papildai unikalūs pagal sudėtį ir universalūs pagal veikimą, ir yra pripažinta ne tik onkologinės patologijos, kitų ligų gydymo, bet ir profilaktinė priemonė.                      
                                                                                                 
  Albertas Vaidila

  Redakcijos prierašas:
  Žinodami, kokia katastrofiška vėžio susirgimų ir gydymo padėtis, raginame, kad ir kiti, išsigydę ar sėkmingai besigydantys vėžį, informuotų mūsų laikraščio skaitytojus, kaip jiems pavyko pasiekti teigiamų rezultatų. Gal tokio pobūdžio rašiniai ne tik sustiprins kitų žmonių, besivaduojančių iš onkologinės ar kitų sunkios ligos, viltį, bet ir padės rasti neišnaudotų galimybių kovoje už išlikimą ir ilgą, visavertį gyvenimą. Straipsnio „ Aš įveikiau vėžį" autorius redakcijai gerai žinomas. Jo pateikti faktai atitinka tikrovę, paremti atitinkamais dokumentais. Todėl, norintieji plačiau sužinoti apie minimus maisto papildus, jų įsigijimą, vartojimą,  kvalifikuotų specialistų konsultacijas, mokymus gali kreiptis telefonu į redakciją, kuri besidomintiems galės nurodyti A. Vaidilos telefono numerį bei elektroninio pašto adresą. Redakcijos paprašytas, A. Vaidila maloniai sutiko neapsiriboti tik straipsniu, ir pageidaujantiems suteikti visą reikiamą informaciją, pagal  galimybes atsakyti į Jums rūpimus klausimus.

 • Kenksmingos medžiagos kosmetikoje!

  Gaminio sudėtis nurodoma pagal INCI ingredientų nomenklatūrą (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Tarptautinė kosmetikos ingredientų nomenklatūra). Ingredientai turi būti surašyti jų panaudoto kiekio (koncentracijos) mažėjimo tvarka.  Slapti pavojai kosmetikos pramonėje!

  Kenksmingiausios medžiagos kurių turime vengti kosmetikoje:

  • Butylated Hydroxythaluene (BHT)
  • Butylene Glycol
  • Diethanolamine (DEA)
  • Dimethicone
  • Dimethicone Copolyol
  • Cyclomethicone
  • EDTA
  • Isobutylparaben
  • Laureth Sulfate
  • Mineral Oil
  • Paraben (methylparaben, propylparaben, butylparaben, ethylparaben)
  • Paraffinum Liquidum
  • Petrolatum
  • Phenoxyethanol
  • Polyethylene Glycol (PEG)
  • Polypropylene Glycol (PPE)
  • Propylene Glycol
  • Triclosan
  • Triethanolamine (TEA)
    

   

  Paraben

   

  (Methyl, Propyl, Butyl ir Ethyl)  

  Naudojami kaip antibakterinė medžiaga, todėl ilgėja produkto galiojimo laikas. Ardo endokrininę sistemą – mėgdžioja estrogenų veiklą. Sukelia alergines reakcijas ir odos išbėrimus. Labai teršia mūsų odą – yra toksiški.  Naudojama beveik visose plaukų bei odos priežiūros produktuose. Parabenai turi savybę įsisiurbti į giliausius odos sluoksnius, absorbuotis kraujotakos sistemoje bei susikaupti organizmo audiniuose. Taip šios medžiagos gali pasiekti paaukštintą koncentraciją ir pastebimai gadinti imuninę sistemą, kas gali įtakoti įvairių ligų bei anomalijų atsiradimą. Be to, šios medžiagos per motinos organizmą yra perduodamos palikuonims (parebenai surasti ir motinos piene).

   

  Paraffunum Liquidum

   

  Vazelinas, pigus naftos subproduktas, kuris padengia odą „nekvėpuojančiu” sluoksniu, sudaro komedonus (juoduosius taškus, uždegimus). Gali turėti policikliškiuosius aromatizuotus angliavandenius (PHA), taip pat yra kancerogenai ir mutagenai. Kosmetikoje dažniausiai naudojamas dėl pigumo, lyginant su aukštos vertės augalų aliejais.  Dažnai naudojamas visų tipų kremuose  masažiniuose aliejuose, tai yra pagrindinė „vaikų aliejaus”  medžiaga. Suteikia laikiną odos minkštinimą, riebinimą.

   

   

  Propylene Glycol

  Saldus ėdus skystis. Naftos sintezės produktas. Paprastai tai sintetiniai naftos chemijos mišiniai, naudojami kaip drėgmę palaikanti medžiaga (humectant). Žinomas kaip galimas alergijos, dilgėlinės ar egzemos sukėlėjas. Kai skaitydami etiketę atrandate PEG (polyethylene glycol) ar PPG (polypropylene glycol), saugokitės – jie giminingi sintetiniams. Pramonėje naudojamas kaip antifrizas ir stabdžių skystis. Tepant odą suriša riebalus, išstumdamas skysčius ir svarbius odos sveikatai komponentus, tuo sukeldamas laikiną odos lygumo pojūtį. Naftos chemijos alergija dažnai palydima inkštirų susidarymu. Prasiskverbdamas pro odą į organizmą, elgiasi kaip kraujo indų ir protoplazmos nuodas, sugebantis sukelti distrofinius inkstų ir kepenų pakitimus. Toksiškas, sukelia kepenų anomalijas, (testuoti  su gyvūnais).

   

  Mineral Oil

   

  Techninis aliejus, naftos chemijos atliekos. Užklijuoja ir „dusina“ odą. Sulėtina jaunų ląstelių augimą. Didina dehidrataciją ir mažina barjerinę odos funkciją. Dažniausia alerginių bėrimų ir inkštirų priežastis. Alerginės reakcijos (naftos chemijos alergija) gali sukelti artritus, migreną, epilepsiją, diabetą. Sudėtyje didelis kiekis kancerogenų – medžiagų galinčių sukelti onkologinius susirgimus.

   

   

  Petrolatum

  Petrolatum (Petrolatas) Parafinas/ Parafino aliejus/ - naftos chemijos riebalai. Pasižymi tomis pačiomis savybėmis kaip ir mineralinis aliejus, bet nuodingesnis. Taip pat žinomas kaip naftos želė, šis mineralinio aliejaus darinys kosmetikoje yra naudojamas dėl minkštinančių savybių. Neturi jokios maitinamosios vertės odai ir gali trukdyti natūraliam kūno drėkinimo mechanizmui, sukeldamas sausėjimą ir odos skeldėjimą. Gamintojai petrolatum naudoja dėl to, kad jis yra neįtikėtinai pigus. Sulaiko skysčius, neleidžia pašalinti toksinų ir apykaitos produktų, trukdo odos kvėpavimui. Neteisingi odos drėkinimo būdai kenksmingi ir sukelia priešlaikinį senėjimą, o ne atjaunėjimą. Petrolatum yra randamas 7,1% produktų, esančių rinkoje, įskaitant 15% visų lūpų dažų ir 40% visų kūdikiams skirtų losjonų ir aliejų.

   

  Triethanolamine (TEA),
  Diethanolamine (DEA)

   

  Dažnai naudojami kosmetikoje kaip emulsikliai ir putojančios medžiagos. Gali būti alerginių reakcijų priežastimi, smarkiai dirgina kūno audinius. DEA ir TEA yra „aminai“(amoniako junginiai) ir gali formuoti vėžį sukeliančius nitrozaminus (kancerogeninius junginius), kai jie susijungia su nitratais. Toksiški, jei naudojami ilgą laiką, ir absorbuojami į kūną. Gali būti įvairių alerginių reakcijų priežastimi, dirginti, sausinti odą bei plaukus. Dažnai kosmetikos produktuose taip pat naudojamas Isopropyl Mystrate (aliejaus tipo minkštinanti medžiaga), kuris sujungtas su TEA arba DEA formuoja vėžį sukeliančius kancerogeninius cheminius junginius - nitrozaminus.

   

  Laureth Sulfate
  Sodium Lauryl

  Naudojamas šampūnuose, dantų pastoje, vonios ir dušo priemonėse kaip nuriebalinanti, putojimą sukelianti priemonė. Stiprūs cheminiai plovikliai, tokie kaip Sodium Lauryl/Laureth Sulfate, PVP/VA Copolymer puikiai išplauna plaukus, tačiau pažeidžia jų paviršių. Kitos cheminės medžiagos, dažniausiai gaminamos iš naftos produktų, padengia plauką sluoksniu, kuris sukuria storumo įspūdį ir neleidžia jam skilinėti. Galima pamanyti, kad viskas yra puiku, plaukas vis tiek negyvas, tad koks skirtumas, kokios tos cheminės medžiagos. Tai yra pigus, šiurkštus ploviklis, naudojamas šampūnuose dėl valančių ir putojančių savybių. Dažnai išgaunamas iš naftos ir maskuojamas pseudo – natūralioje kosmetikoje su žodžiais „išgautas iš kokoso“. Dirgina akis, sudaro galvos odos atplaišas, panašias į pleiskanas, odos bėrimus ir kitas alergines reakcijas.Nuo agresyvių plaunančių priemonių plaukai silpnėja, skilinėja ir būname priversti toliau naudoti šampūnus su cheminėmis medžiagomis, kurios juos apklijuoja ir vizualiai pagrąžina. Tokio šampūno patenka ir ant odos. O čia jau ir prasideda problemos, kuomet dirginama oda, atsiranda pleiskanos (kurias jau kiti šampūnai naikina), silpnėja plaukų svogūnėliai (dėl ko lėčiau auga, arba visai išslenka mūsų taip puoselėjami plaukai), nuodijamas organizmas.

   

  Phenoxyethanol

   

  Konservantas naudojamas įvairiuose kremuose. Nepageidaujamas poveikis: kancerogenas, mutagenas ir toksinis. Skatina navikų atsiradimą. Kenksmingas inkstams ir pūslei, sukelia nevaisingumo problemų, sukelia rimtą žala akims, smegenų degeneraciją.

   

  Butylated Hydroxythaluene (BHT)

   

  Naudojamas kremuose bei dezodorantuose. Antioksidantas, pailginantis kosmetikos galiojimo laiką. Nepageidaujamas poveikis: sintetinis antioksidantas, kuris sukelia alergines reakcijas. Vietoj BHT patariama naudoti natūralius antioksidantus, pav. E, C vitaminus ir kitus.

   

  Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea

   

  Tai plačiai naudojami konservantai. JAV dermatologijos akademija juos nustatė kaip svarbiausią kontaktinio dermatito priežastį. Šie chemikalai turi du prekybinius ženklus: Germall II ir Germall 115. Nei vienas iš Germall chemikalų neturi gerų antigrybelinių savybių, todėl jie turi susijungti su kitais konservantais. Dėl šių chemikalų formuojasi formaldehidai, kurie gali būti toksiški.

  Butylene Glycol   

  Vazelininis ingredientas. Toksiškas.

   

  EDTA

   

  Arba etilendiamintetra acto rūgštis, yra cheminė medžiaga, gana plačiai naudojama odontologijoje dėl savo savybių sujungti dvivalenčius arba trivalenčius metalų jonus.

   

  Triclosan

   

  Yra pranešimų apie ūmų poveikį sveikatai, pavyzdžiui, odos dirginimas dėl jo poveikio. Gali sukelti rimtų sveikatos problemų, silpnina imuninę sistemą, sumažėja vaisingumas, įtakoja lytinius hormonus, gali sukelti apsigimimus ir vėžį.

   

  Steralkonium Chloride

   

  Amonio junginys, naudojamas plaukų kondicionieriuose ir kremuose. Sukurtas audinių industrijos, kaip audinių minkštiklis ir yra daug pigesnis, jį lengviau naudoti plaukų kondicionierių gamyboje, nei augalinius proteinus, kurie yra tinkamesni plaukams. Sukelia alergijas, yra toksiškas.

   

  Synthetic Fragrances

   

  Sintetiniai kvapai, naudojami kosmetikoje, gali turėti iki 200 ingredientų. Nėra jokių galimybių sužinoti, kokie tai chemikalai, jei ant etiketės paprasčiausiai parašyta “fragrance“(kvapai, aromatai). Kai kurių problemų, kaip galvos skausmas, svaigimas, išbėrimas, padidėjusi pigmentacija, stiprus kosulys, vėmimas, odos niežulys ir t.t., priežastimi gali būti šie chemikalai. Patarimas: nepirkite kosmetikos, kuri turi žodį „fragrance“ (aromatai, kvapai) ingredientų etiketėje, jeigu nenurodyta, kad tai yra augalinės kilmės.

  Dimethicone 

  Pigus mineralinis aliejus, arba klastingas silikoninis aliejus. Žalingas patekęs per odą, dirgina akis, dirgina odą, sukelia auglius plaučiuose ir krūtinės ląstoje, sukelia auglius endokrininėje sistemoje. Toksikologinės savybės NEBUVO išsamiai ištirtos.

   

  Natrio benzoatas

   

  Sukelia vėžinius susirgimus, turi kancerogenini poveiki. Dažnai naudojami ir maisto produktuose (E211).

   

  Ftalatai

   

  Labai dažnai randama lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonės, nagų lake, tačiau jie dažniausiai nėra minimi etiketėje ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. Būtent dėl ftalatų minkštėja oda, lengviau į odą įsigeria kremas, ilgiau išlieka gaivus kvapas. Ftalatai yra gausiausiai naudojamas ir labiausiai paplitęs žmogaus pagamintas teršalas. Jie neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą. Randami plastikiniuose vaikų žaisluose, lubrikantuose, vaikų priežiūros produktuose, gali būti maisto produktuose (atsiranda jų pakavimo metu). Tyrimuose su gyvūnais nustatyta, kad ftalatai nuodingi, pakenkia nervų sistemą ir dauginimosi sistemą. Į vaiko organizmą ftalatai patenka pro odą ar burną, nes vaikai viską liečia ir deda į burną (taip pažindami pasaulį), taip pat naudojant vaikams skirtus losjonus, pudras, šampūnus.


  Karcinogenai

  Labai pavojingi dažnai kosmetikos produktuose naudojami karcinogenai - tai pagrindiniai vėžį sukeliantys dirgikliai.
  Viena trečioji visų produktų turi vieną ar daugiau sudėtinių dalių, kurios galėtų būti priskirtos prie galimų žmogiškųjų karcinogenų. 
  Beveik 70% visų produktų turi sudėtines dalis, kurios gali būti užterštos priemaišomis, susijusiomis su vėžiu ir kitomis sveikatos problemomis.

  Laikas rinktis saugią kosmetiką

  Tikriausiai kai kurie iš jūsų papriekaištautumėt. Jei šios medžiagos būtų tokios pavojingos, jų neleistų gaminti chemijos pramonę kontroliuojančios institucijos. Tačiau, atminkite, jog kosmetikos produktuose sudėtinė pavojingų medžiagų dalis labai nedidelė, todėl sunku įrodyti jų neigiamą efektą ilgalaikėje perspektyvoje. Patikrinkite savo mėgstamų ir Lietuvoje itin populiarių šampūnų, dantų pastų, muilų ar kremo sudėtį. Suskaičiuokite kiek pavojingų ingredientų juose rasite? Du, penkis, o gal net devynis?..

  Galbūt išties laikas keisti kosmetiką ir rinktis sveikesnę?